методическая шкатулка

1
Урок з розвитку писемного мовлення

Тема: Краса українського слова. Складаємо казку.

Мета: Формування вміння будувати зв’язні висловлювання за допомогою малюнків і слів з довідок, розвивати спостережливість, творчу уяву, збагачувати словниковий запас учнів, прищеплювати любов до краси українського слова, виховувати у дітей кмітливість,почуття колективізму, взаємодопомоги, дружби.

Обладнання: малюнки птахів, картки для роботи в групах, парах, загадка, прислів'я.

Матеріал до уроку:

Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1 – 4 класи. / К. : Видавничий дім “Освіта”, 2011.

Захарійчук М.Д. Українська мова: підруч, для 3-го класу загальноосвіт. навч. закладів / М.Д . Захарійчук. – К. : Грамота, 2013.

Захарійчук М.Д. Українська мова, 3 клас: роб. зошит з української мови: у 2-х ч.: до підруч. Українська мова. 3 клас (авт. Захарійчук М.Д.). – К.: Грамота,2013.

Предметні компетентності.

Учень :

- самостійно добирає заголовок до тексту;

-підписуєсерію малюнків за їх змістом;

- створює і записує коротке зв’язне висловлювання за серією малюнків;

- бере участь в обговоренні складених самостійно текстів іншими учнями;

- знає і дотримується правил вживання великої літери на початку речення;

- дотримується гігієнічних і технічних правил письма.

Ключові компетентності.

Вміння вчитися.

Учень:

- вміє правильно розподілити час на виконання завдання;

- дотримується правильної постави під час сидіння;

-співпрацює в парі;

- доводить роботу до кінця;

- тримає в порядку своє робоче місце та шкільне приладдя;

Загальнокультурна.

Учень:

-дотримується правил поведінки на уроці ;

- використовує слова-звертання , ввічливі слова.

Інформаційно-комунікативна.

Учень:

-знаходить у завданні конкретні відомості;

- осмислює інформацію , отриману з різних джерел;

- будує звязні висловлювання.

Здоров’язбережувальна.

Учень:

- розпізнає правильне й неправильне сидіння за партою;

Соціальна

Учень:

-  продуктивно співпрацює в парі , групі;

- виявляє ініціативу;

На дошці написаний епіграф :Казка вчить , як в світі жить .

I.Організаційна частина

Продзвенів дзвінок,

 Починається урок

З маминої ласки

Зі шкільної казки

Тож девіз тепер згадаймо

І урок розпочинаймо.

 

Девіз.

Українська наша мова –

Колисаночка для нас .

Побажаймо наснаги.

За роботу , в добрий час.

ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

1.Ознайомлення з планом уроку.

(Доповнення плану дітьми)

2. Вправа ‘’Очікування’’.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Каліграфічна хвилинка.

 Урок розпочнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки

Г Гг гр ра ак

А щоб нам не сумувати,

Потрібно загадки відгадати…

Найчорнішиий з усіх птахів,

Чистить ріллю від хробаків.

Чорномазий, чорнодзьобий,

Він за плугом поважно ходить.

Черв'ячків,жучків знаходить –

Сторож вірний, друг полів,

Перший вісник теплих днів.

2.Робота над ілюстраціями про птахів.

- Назвати букви,звуки в слові грак.

- Скласти речення з цим словом.(Грак літає над полем).

3.Довідкове бюро. (учні розповідають про грака).

Грак схожий на ворону. Довжина тулуба-44-47см,вага-330-600г.Оперення чорне з фіолетовим блиском,чорні ноги,довгий дзьоб. Живуть граки до 20 років.

Граки живляться тваринною та рослиною їжею,проте головним чином здобувають хробаків і личинок комах.Їх птахи знаходять на землі або викопують дзьобом.тому ми часто бачимо граків на зораних полях.Умістах птахи живляться харчовими відходами.Останнім часом граки,які мешкають у містах,залишаються на зиму.

Грак корисніший од ворони,бо знищує багато комах-шкідників.

Численні спостереження свідчать що граки мають інтелект. Це стосується деяких фізичних процесів. Так,що плавав у вузькій високій склянці, яку неможливо було перекинути. Тому птахи почали кидати камінці у склянку,щоб рівень води піднявся і таким чином дістати хробака.

4.Робота в групах. (Скласти прикмети і прислів'я із розсипаних складів,пояснити їх значення). Грак прилетів-скоро сніг зійде. Граки на гнізда сіли-через три тижні можна сіяти.

Якщо граки прилетіли до середини березня,літо буде мокре, а сніг зійде рано

Граки зграями над гніздами в'ються: то сядуть, то знову піднімуться - погода зміниться.

Якщо граки, які зимували в Україні, рано відлетіли на північ – бути дружній і повноводній весні.

Хто хоче їсти, той має метикувати.

5. Робота в парах.

 - Який вислів є прислів'ям?(Хто хоче їсти, той має метикувати).

 - Поясніть його значення.

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

Робота над епіграфом «Казка вчить, як на світі жить».

-                Що ж ми напишемо?

-                А чи любите ви казки? Про кого є казки?

-                Чи погоджуєтеся ви із значенням нашого епіграфу?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з підручником.

- Прочитайте початок казки. Розгляньте малюнки, прочитайте слова з довідки.

2. Усне складання казки.

Усно складіть продовження казки за допомогою малюнків.

3. Фізкультхвилинка.

Швидко, діти, підлетіли,

Мов горобчики малі.

Руку вправо, руку вліво

Всі дружненько розвели.

А тепер - до сонця руки

Й на носочки піднялись.

Руки в боки, два підскоки,

Всі прогнулись, підвелись.

Як горобчики, присіли,

Поклювали зернятко.

Піднялись і полетіли.

Усміхнулись сонечку.

VI. Написання казки (диференційовано).

-                Пишуть самостійно.

-                Працюють з допомогою вчителя.

Доповніть речення словами із довідки, щоб вийшла казка.

На столі лежав…(бублик). До нього злетілися… (птахи). Синиці та горобці не могли розклювати бублик, бо він був …(твердий). А … …(старий грак) кинув його у калюжу. У воді бублик …(набряк). Грак його розклював і …(з'їв). …(Птахи) здивувалися.

VII. Усна перевірка текстів.

Учні читають створені тексти.

Коментую позитивні моменти у написаних текстах.

-                Прочитайте кінцівку казки.

-                Поясніть слова старого грака: «Хто хоче їсти, той має метикувати».

-                Чого вчить нас ця казочка?

VIIІ. Домашнє завдання (на вибір).

-                Придумати власну казочку про тварин.

-                Розказати казочку, що склали, рідним удома.

-                Дібрати загадки про птахів.

IX. Підсумок уроку.

Вправа Інтерв'ю за три кроки

Завдання: провести інтерв'ю зі своїм товаришем по парті за запитаннями:

-                Чого ти навчився на уроці? (Я навчився…).

-                Як ти оцінюєш свою роботу на уроці? (Я думаю, вважаю, гадаю,що…).

-                Що видалося тобі складним? (Труднощі були…).

-                Назвіть три слова – асоціації з нашим уроком.

Комментариев нет:

Отправить комментарий